Son Yayınlar

BLOM'UN KÜP EVLERİ


   
     Hollanda’nın Rotterdam kentinde bulunan kübik evler 1984’de mimar Piet Blom tarafından tasarlanmıştır. İlginç tasarımlarıyla dikkat çeken kübik evler Roterdam’ın II. Dünya Savaşı sonrası kentsel dönüşüm projesinin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.


     Başta 55 tane küp ev yapılması tasarlansa da günümüzde 38’i küçük 2’si ise süper küp olmak üzere toplam 40 adet kübik ev bulunmaktadır. Küp evler mimari açıdan farklı görünüşünün yanı sıra ifade ettiği anlam açısından da önem taşımaktadır. Mimar Blom’a göre her ev bir ağacı, evlerin hepsi ise bir ormanı simgelemektedir. Yapısı itibari ile her küp beton bir zemin üzerine oturtulmuş betonarme altıgen bir direğin üzerine konumlanmıştır, kübik kısım ise ahşap çerçevelerden oluşturulmuştur. 


     Üç seviyeden oluşan kübik evlerin alt seviyesi, oturma odası olarak kullanılan üçgen bir alandır. Orta seviye ise banyo ve uyku alanlarının bulunduğu bölüm, en üst seviyede ise ikinci bir yatak odası ve başka bir yaşam alanı olarak kullanılması amacıyla tasarlanmıştır.


Eğik tasarımı tamamlayan duvarlar ve pencereler, çevrenin mükemmel manzarasını sağlamak için 54,7 derecede açılıdır. Toplam 100 metrekarelik alana sahip olmalarına rağmen eğik yapısından dolayı kullanım alanı gerçek alanın dörtte biri kadardır.

Hiç yorum yok

Mühendis Çekmecesi Yorum İlkesi
Link Veren, Hakaret ve Küfür İçerikli, Siyasi Görüş Bildiren veya Reklam Barındıran Tüm Yorumlar Yasaktır.